Turystyka odgrywa coraz większą rolę w rozwoju wsi, przynosząc korzyści dla lokalnej gospodarki, zabytków, kultury i środowiska naturalnego. Polskie wsie stają się coraz bardziej atrakcyjne, a teraz mają szansę na międzynarodowe uznanie, dzięki konkursowi Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) pod tytułem „The Best Tourism Villages”. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaprasza do udziału w trzeciej edycji tego prestiżowego konkursu, którego zgłoszenia można nadsyłać do 9 czerwca 2023 roku.

Formularze zgłoszeniowe wypełnione w języku angielskim przez lokalną administrację i podpisane przez sołtysów lub burmistrzów wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać drogą elektroniczną na adres Departamentu Turystyki: dt@msit.gov.pl.

Spośród przesłanych zgłoszeń przedstawiciele Departamentu Turystyki MSiT wybiorą, zgodnie z limitem określonym przez UNWTO, trzy wsie, które będą reprezentować Polskę w konkursie.

Informacje na temat konkursu, w tym formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie organizatorów. Ogłoszenie wyników projektu BTV nastąpi pod koniec 2023 r.

Czy warto wziąć udział w tym konkursie? Zdecydowanie!

Wyróżnione jako BTV miejscowości będą wspierane poprzez szkolenia, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólną promocję na świecie. Nawet te miejscowości, które nie spełniają w pełni wymagań, otrzymują wsparcie od UNWTO w celu poprawy obszarów zidentyfikowanych jako niedoskonałe — z tego programu skorzystała Istebna, która w zeszłym roku zakwalifikowała się do grona laureatów w kategorii Upgrade Program (Program Modernizacji). Takie wsie mogą korzystać z różnorakich warsztatów, spotkań oraz innych inicjatyw pomagających im ulepszyć te punkty w ofercie turystycznej, które nie są jeszcze idealne. Na przykład w dniach 27-28 lutego 2023 roku przedstawiciele Istebnej uczestniczyli w pierwszym Spotkaniu Wiosek objętych Programem Modernizacji Best Tourism Villages Network, które odbyło się w Alula w Arabii Saudyjskiej.

Może więc warto spróbować?

źródło i tekst: ksow.pl