Współczesny konsument coraz częściej zwraca uwagę na jakość spożywanych produktów, poszukując często tych, które swe korzenie mają w naturalnym środowisku. Nic dziwnego, że wśród najbardziej cenionych artykułów żywnościowych znajdują się te pochodzące z lasu. Owoce leśne, zioła, a także mięsa zwierząt takich jak dzik, jeleń czy sarna, to wspaniałe źródło wartości odżywczych i smaku, których próżno często szukać w przetworzonej żywności.

Mimo to, wiedza na temat tego rodzaju produktów wciąż pozostaje dla wielu tajemnicą. Chcąc przybliżyć mieszkańcom obszarów wiejskich bogactwo lasów i ich potencjał, Lasy Państwowe z inicjatywą kół gospodyń wiejskich organizują konkurs „Natura od kuchni”. Celem pomysłu jest szerzenie wiedzy na temat żywności leśnej oraz promowanie produktów opierających się na niej.

Chętni uczestnicy mają za zadanie przedstawić pomysły na promocję lasów oraz żywności z nich pochodzącej. Przykłady działań mogą np. obejmować organizację stoiska z produktami leśnymi, prowadzenie warsztatów, czy organizację konkursu kulinarnej rywalizacji z wykorzystaniem darów lasu. Ważnym elementem są również zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których uczestnicy dowiedzą się o korzyściach zdrowotnych płynących z leśnej żywności.

Zwycięzcy konkursu otrzymają dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł netto.

Po zakończeniu rywalizacji, organizatorzy planują zebranie i opublikowanie najlepszych regionalnych przepisów w publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu”. Wyjątkowa książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie bezpłatnego pliku pdf, do pobrania ze strony Lasów Państwowych.

Uczestnictwo w konkursie jest nieodpłatne, a zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2023 roku. Szczegółowe informacje oraz niezbędne dokumenty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie organizatorów: tutaj.

źródło i tekst: Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich