Konkurs Kulinarny Bitwa Regionów to coroczna impreza, która angażuje setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenów wiejskich w zmaganiach o najlepszą regionalną potrawę. Celem konkursu jest przede wszystkim promowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych oraz zachęcanie do aktywności społecznej i kulturalnej na terenach wiejskich.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To dzięki ich wsparciu i inicjatywie, koła gospodyń wiejskich z całej Polski mogą zaprezentować swoje umiejętności kulinarne.

W tegorocznej, VIII już edycji Bitwy Regionów, udział mogą wziąć wszystkie KGW oraz stowarzyszenia z terenów wiejskich. Aby zgłosić swoją kandydaturę, należy wypełnić:

formularz zgłoszeniowy

Konkurs jest podzielony na kilka etapów. W pierwszej fazie jury ocenia zgłoszone potrawy i wybiera finalistów z każdego regionu. Następnie odbywają się eliminacje regionalne, podczas których uczestnicy rywalizują o awans do finału. W końcowej fazie konkursu odbywa się „Bitwa Regionów”, czyli finał, na którym najlepsze kucharki i kucharze prezentują swoje potrawy.

W „Bitwie” ważne jest nie tylko przygotowanie pysznej potrawy, ale także prezentacja dania i opowieść o regionalnych tradycjach sztuki kulinarnej. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody oraz tytuł najlepszego kucharza regionu.

Konkurs jest wyjątkową okazją dla Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń z terenów wiejskich, by zaprezentować swoje umiejętności kulinarne i promować regionalne potrawy. To także wspaniała okazja do integracji i budowania więzi społecznych wśród mieszkańców wsi.

źródło i tekst: ksow.pl