Światowe nowości branży rolniczej w Kielcach 17-19 marca. Czym zaskoczy Agrotech?

28. edycja targów rolniczych Agrotech będzie prezentacją najnowszych osiągnięć branży rolniczej z całego świata, tak wśród ciągników, kombajnów i maszyn, jak i rozwiązań do nawożenia czy uprawy roli. Rok rocznie na wydarzenie zjeżdżają gospodarze z całego kraju, by znaleźć tu pełną ofertę dla ich działalności. Wydarzenie 2023 roku może stać się też polem do dyskusji o nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystko 17-19 marca w Targach Kielce.

Największe światowe firmy, polscy i lokalni producenci z branży agrotechniki wiosną zajmą miejsce na terenie Targów Kielce, by pokazać najnowsze i najpopularniejsze propozycje wśród ciągników, kombajnów, maszyn sadowniczych, uprawowych, siewnych, czy rozwiązań do obsługi hodowli. Lata doświadczeń Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej udowadniają, że wystawa Agrotechu z roku na rok zaskakuje. Podczas ostatniej edycji furorę robiły Steyr Konzept  z silnikiem elektrycznym i autonomiczny robot duńskiej firmy Agrointelli.

Czym wyróżni się edycja 2023? Producenci ukierunkowują zamysł nie tylko na komfort i efektywność, ale też na oszczędność – przede wszystkim paliwa i siły pracowniczej. Lokują na jednym ciągniku kilka maszyn, pracują nad oszczędnymi silnikami, czy oprogramowaniem, które odpowiednio steruje maszyną, by nie tracić nasion i substancji rozprowadzanych na polu.  Coraz więcej rolników ma kłopot ze znalezieniem pracowników, więc dążą do tego, by gospodarstwa prowadzić  samodzielnie, a więc z wykorzystaniem różnych technologii.

agrotech-2023-fota2a.jpg [80.73 KB]W ofercie przedsiębiorstw z pewnością znajdą wiele odpowiedzi na te potrzeby. Podczas 27. edycji prezentowały się firmy z  11 krajów, w tym z Austrii, Czech, USA, czy Włoch. Na ostatnich targach obecni byli m. in. Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Massey Ferguson, Deutz – Fahr, Zetor, czy McCormick, Fendt, Farmtrack, Kuhn. Była też silna reprezentacja Polski, w tym Kabat, SaMASZ, Stomil Sanok, Horpol, Lisicki i wiele innych.

Nawożenie wyzwaniem

Spodziewać się można, że zainteresowaniem, bardziej niż dotąd, cieszyć się będą stoiska firm oferujących materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, a także rozwiązania służące utrzymaniu dobrostanu upraw. Ostatnie podwyżki cen nawozów i paliwa sprawiają, że przybywa rolników interesujących się metodami ekologicznymi, czy poplonami. Wyzwaniem staje się zachowanie wielkości plonu.

Nowy PROW dla rolnictwa

Na pewno wiele zapytań padnie na stoiskach instytucji służących rolnictwu, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czy Krajowa Rada Izb Rolniczych, przed nami bowiem rok 2023, a więc okres wdrażania nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Historyczne zmiany dla rolników są wprowadzane w ramach ubezpieczenia społecznego, więc padną zapytania i do KRUSu.

Agrotech to nie tylko technologia i przepisy, to też życie, pasja i miłość. Podczas ostatniego wydarzenia Piotr oświadczył się swojej wybrance – Anecie. Wybrał stoisko Masseya Fergusona, gdyż obydwoje są fanami ciągników tej marki.

Jednocześnie z Agrotechem trwać będą  22. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. To nie tylko pojazdy i maszyny służące do prac w lesie, ale także popisy obróbki drewna, gdzie wióry lecą!

Jednocześnie z XXVIII Międzynarodowymi Targami Techniki Rolniczej AGROTECH trwają XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Zapraszamy do Targów Kielce w weekend 17-19 marca 2023.

źródło i tekst: targikielce.pl