Zapraszamy na konferencję organizowaną przez organizowana przez partnerów projektu RENALDO oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR), która odbędzie się 1-2 marca 2023 r. w Centrum Prasowym Newseria, budynek Varso 2, przy ul. Chmielnej 73, w Warszawie.
Pierwszego dnia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ideą spółdzielni energetycznych i ich korzyściach, z dobrymi praktykami z projektu RENALDO oraz przykładami z krajów europejskich. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawi także program wsparcia dla spółdzielni energetycznych „Energia dla wsi”. Drugi dzień konferencji skierowany jest do osób zainteresowanych utworzeniem spółdzielni, które będą mogły zdobyć szeroką wiedzę na temat zakładania, funkcjonowania i doboru źródeł OZE dla spółdzielni energetycznych, oraz poznać ich podstawy prawne.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale liczba miejsc w wydarzeniu stacjonarnym jest ograniczona.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz rejestracyjny do 24 lutego 2023 r. dostępny pod linkiem — Stowarzyszenie na rzecz skuteczności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego (stowarzyszenie-zmijewski.pl)
Konferencja będzie również transmitowana na kanale YouTube. Link do transmisji zostanie przesłany uczestnikom e-mailem na jeden dzień przed rozpoczęciem konferencji.
Projekt RENALDO (Rural renewable development) realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i finansowany przez Unię Europejską oraz Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. W ramach projektu powstają pilotażowe spółdzielnie energetyczne w siedmiu wybranych gminach województw podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z zamierzeniami, doświadczenia i wnioski z projektu RENALDO mają posłużyć jako impuls dla kolejnych podmiotów zainteresowanych tworzeniem spółdzielni energetycznych. Materiały wypracowane w ramach projektu będą dostępne na stronie internetowej KOWR.
Ideą spółdzielni energetycznej jest zapewnienie członkom spółdzielni tańszej energii dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów, a dodatkową zaleta jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ energia jest zużywana i bilansowana lokalnie, na małym obszarze. Wpływa to też m.in. na zrównoważoną transformację obszarów wiejskich, zmniejszenie wpływu rolnictwa na środowisko i spadek ubóstwa energetycznego.
źródło i tekst: ksow.pl