Rolnicy uprawiający kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik, którzy spełnili warunki przyznania pomocy obowiązujące w ramach skierowanego do nich naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r. i nie otrzymali tej pomocy, mogą się starać o dofinansowanie do 31 października 2023 r. Przeznaczone na ten cel środki pochodzą z budżetu państwa.

Pomoc skierowana jest do producentów zbóż i roślin oleistych, którzy ubiegali się o przyznanie wsparcia w ramach naboru prowadzonego między 1 czerwca a 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania.

Wnioski do 31 października 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać bezpośrednio w placówkach Agencji, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Co istotne, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, nieotrzymaniu pomocy w ramach nadzwyczajnego wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych oraz zrzeczeniu się prawa do tego dofinansowania.

Przypomnijmy, że w ramach naboru dla producentów zbóż i roślin oleistych, zakończonego 31 lipca 2023 r., wnioski złożyło ponad 130 tys. rolników. Wypłaty realizowano według kolejności złożenia dokumentów – więcej. Budżet na taką pomoc (unijny, który został uzupełniony środkami krajowymi) wyniósł ok. 800 mln zł i nie wystarczył dla wszystkich, którzy się o takie wsparcie ubiegali. W związku z tym, wystąpiono o zgodę Komisję Europejskiej na zwiększenie budżetu w ramach środków krajowych. Taka zgoda została udzielona. Zatem ci rolnicy, którzy nie otrzymali wsparcia, będą mogli się o nie ubiegać do 31 października 2023 r.

Więcej informacji i wniosek – otwórz

źródło i tekst: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa