Pestycydy przeciwdziałają chorobom, szkodnikom czy chwastom, które niszczą rośliny rolnicze lub warzywne. Pozwalają zachować piękne i zdrowe plony. Środki ochrony roślin dostępne w naszym sklepie można zastosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Ich działanie jest szybkie i skuteczne, dzięki czemu minimalizują one straty rolnika. Oferta ich jednak maleje – dlaczego?

Substancje, które zostaną wycofane w 2022 roku

Środki ochrony roślin to substancje, których oferta zmniejsza się z roku na rok. Substancje są wycofywane ze sprzedaży za sprawą przedstawionej w maju 2020 r. strategii Komisji Europejskiej o nazwie „Od pola do stołu”. Zakłada ona m.in. zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% do 2030 r. oraz redukcję także o połowę sprzedaży środków antydrobnoustrojowych. Lista wycofanych środków została opublikowana także na rok bieżący. Które substancje zostaną wkrótce objęte zakazem sprzedaży? Kiedy należy zaprzestać ich stosowania?

Substancja czynna prochloraz

Prochloraz jest popularną substancją, który służy do sporządzania oprysku. Działa zapobiegawczo lub interwencyjnie w ochronie zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku ozimego. Zwalcza mączniaka prawdziwego, plamistość oraz rdzę. Prochloraz to składnik takich produktów jak: Artemis, Atropos, Faxer, Fossa, Glora, Mirage, Mondatak, Prokarb, Promax, Sporgon, Wirtuoz, Zamir, Zaprawa Seman. Będą one w sprzedaży do 1.10.2022 r. Można je zużyć do 1.10.2023 r.

Substancja czynna Indoksakarb

Indoksakarb służy do opryskiwania roślin. Zwalcza jaja oraz larwy owadów żywiących się liśćmi. Szczególnie polecany do jabłoni, porzeczki czarnej i czerwonej, winorośli, kapusty czy kukurydzy. Skuteczny po 2-8 godzinach po zabiegu. Środki zawierające indoksakarb to Steward, Intensa, Avaunt. Pozostaną one w sprzedaży do 19.06.2022 r., z możliwością zużycia zakupionego środka do 19.09.2022 r.

Substancja czynna flutriafol

Flutriafol jako substancja czynna jest stosowany do ochrony zbóż jarych i ozimych oraz rzepaku ozimego. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie z chwilą pojawienia się pierwszych objawów na mączniaka prawdziwego, rdzę i plamistość. Jego działanie jest powierzchniowe i systemiczne. Środki zawierające tę substancję – Impact oraz Aksalon – będą sprzedawane do 30.04.2022 r. Zakupione produkty można wykorzystać do 31.12.2022 r.

Substancja czynna famoksadon

Famoksadon wchodzi w skład fungicydu Tanos 50 WG oraz Clip Superkontakt 69 WG. Są one zalecane do zwalczania alternariozy i zarazy ziemniaka. Jest to kolejna, po mankozeb, wycofana substancja czynna do ochrony ziemniaka przed zarazą. Jest on możliwy do sprzedaży do 16.06.2022 r., a do użycia do 16.09.2022 r. Aktualnie w naszym sklepie internetowym nie znajdziesz już produktów zawierających tę substancję.

Substancja czynna alfa-cypermetryna

Alfa-cypermetryna jest używany przy pomocy spryskiwacza. Zwalcza on szkodniki kłująco-ssące i gryzące żerujące na zbożach i warzywach, takie jak mszyce, skrzypionki czy gąsienice i pchełki. Działa na nie kontaktowo i żołądkowo. Na roślinę działa powierzchniowo. Produkty zawierające tę substancję – np. Asteria lub Alfa – będą sprzedawane do 07.06.2022 r. Można je zużyć do 7.12.2022 r.

Zakup środki, które zostaną wycofane łatwo i bezpiecznie w dlaroslin.pl

Większość z wyżej wymienionych środków ochrony roślin możesz jeszcze zakupić w naszym sklepie internetowym. Zrób to przez stronę www lub telefoniczne – jest to bardzo łatwe, a co najważniejsze, szybkie. Czas dostawy większości naszych produktów to zaledwie 1 dzień roboczy. Co więcej, nie płacisz za wysyłkę przy zamówieniu na kwotę powyżej 1000 zł brutto i wadze przesyłki do 30 kg. A na zakupy powyżej 3000 zł brutto otrzymasz rabat w wysokości 2% (szczegóły oferty sprawdź w zakładce koszty dostawy). Klienci, którzy nam zaufali, przyznają nam szóstkę z plusem za profesjonalizm, szybkość działania i szeroki asortyment. Zapraszamy do zakupów!