Degustacje potraw regionalnych, pokazy i konkursy kulinarne, występy artystyczne i atrakcje dla mieszańców powiatu. W niedzielę 28 maja odbył się II Powiatowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszańców powiatu wysokomazowieckiego oraz okolicznych miejscowości.
– To wydarzenie to przede wszystkim podkreślenie tego, że po wielu latach na terenach wiejskich, życie kulturalne i społeczne na wsiach powoli się odbudowuje. Wracamy do tego co było, do takiej organizacji różnych wspólnych spotkań na wsiach właśnie dzięki kołom gospodyń wiejskich – powiedział Bogdan Zieliński – starosta wysokomazowiecki, organizator Zjazdu.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Andruszkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Dariusz Piontkowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Jacek Bogucki – Senator RP, Łukasz Siekierko – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, burmistrzowie i wójtowie z gmin z terenu powiatu i przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem: KOWR, KRUS, ARiMR, PODR. Na stoisku informacyjno-promocyjnym doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie udzielali informacji i promowali podlaskie rolnictwo.
Festiwal smaków i dziedzictwo kulturowe
Na stoiskach obfitował przepych, pyszne i wymyślne przysmaki regionalne. Idealnym uzupełnieniem były wielobarwne dekoracje i uśmiechnięte gospodynie wiejskie, które z wielkim entuzjazmem opowiadały o swoich popisowych daniach kulinarnych. Uczestniczki z całego regionu przygotowały stoiska, na których prezentowały swoje rękodzieła oraz wyroby spożywcze pochodzące z produktów lokalnych. Stoiska były pięknie zaaranżowane, nawiązując tym samym do tradycji i kultury podlaskiej wsi.
Każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie i spróbować pysznych potraw, np. babki ziemniaczanej, serów, pierogów czy pasztetów. Na stołach obfitowały również kiełbasy, domowy chleb, smalec i kiszone ogórki. Na wszystkich miłośników słodkości czekały pyszne ciasta, rogaliki, pączki, torty oraz mrowiska.
Potyczki kulinarne – Bitwa Regionów
Podczas Zjazdu odbył się konkurs kulinarny „Bitwa Regionów”, zorganizowany przez KOWR OT w Białymstoku.
Jury nie miała łatwego zadania, ponieważ na obficie zastawionych stołach królowały tradycyjne potrawy przygotowane z niezwykłą starannością i kreatywnością. Komisja próbowała każdych z oferowanych potraw w celu wyłonienia zwycięzców.
Wyniki konkursu Bitwa Regionów:
I miejsce – KGW „Herbasianki” za „Kaczkę z Kaczyna”
II miejsce – KGW „Skórzeckie Perełki” za „Zaguby”
III miejsce – KGW „Ewelinki” za „Staropolski gulasz z dziczyzny”
Konkurs za najatrakcyjniejsze stoisko:
I miejsce – KGW „Herbasianki”
II miejsce – KGW „Kulesianki”
III miejsce – KGW „Kobylińskie Maczki”
Konkurs na najlepszą nalewkę:
I miejsce – KGW „Basiewianki”
II miejsce – KGW „Błoniewianki”
III miejsce – KGW „Kobietkowo”
Nagrodę za drugie miejsce w konkursie na najlepszą nalewkę ufundował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Nagrodę wręczyli: Wojciech Mojkowski, Dyrektor PODR Szepietowo wraz z Adamem Zarembą, zastępcą Dyrektora.
Konkurs za najatrakcyjniejsze stoisko – konkurs publiczności:
I miejsce – KGW Dąbrowa Moczydły
II miejsce – KGW „Herbasianki”
III miejsce – KGW „Kulesianki”
Nagrodę za trzecie miejsce ufundował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wszystkie nagrody w tej kategorii wręczyli: Jacek Bogucki – Senator RP i Bogdan Zieliński – starosta wysokomazowiecki.
Konkurs za najlepszy regionalny wypiek:
I miejsce – KGW Dąbrowa Moczydły
II miejsce – KGW „Babetki”
III miejsce – KGW „Narwiański Babiniec”
Wyniki Konkursu przedstawiła oraz wręczyła nagrody zwycięzcom Sylwia Sikorska – zastępca Dyrektora PODR Szepietowo.
Wyróżnione Koła otrzymały bony, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: Pronar, Primator, Agrofrankopol, PODR Szepietowo, Trans-Rol, Rol Pol Ołdakowscy, Roltoma, Mlekovita.
Na scenie mogliśmy wysłuchać koncertu lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” z Szepietowa oraz zobaczyć występy wokalno-artystyczne młodzieży ze szkół z terenu powiatu wysokomazowieckiego tj. ZSOiZ w Ciechanowcu, ZSOiZ w Czyżewie, ZSOiP w Wysokiem Mazowieckiem, ZSZ w Wysokiem Mazowieckiem, CKZ w Wysokiem Mazowieckiem oraz ZSR w Krzyżewie. Na najmłodszych uczestników czekały różnego rodzaju zabawy, dmuchańce, eurobunglee, lody, wata cukrowa i popkorn.
Zjazd miał na celu wzmacnianie i rozwijanie współpracy między KGW, wzbudzanie zainteresowania kulturą regionalną, a także promowania produktów lokalnych, tradycyjnych potraw i rzemieślnictwa. Wszystko z myślą o promocji i rozwoju określonych regionów, w których działają KGW.
Koła stanowią ważny element kultury i tradycji na obszarach wiejskich. Te organizacje skupiają kobiety z terenów wiejskich, które angażują się w rozwijanie, promowanie kultury i tradycji, a także prowadzą różne działania o charakterze społecznym oraz charytatywnym. Dzięki ich pracy, kultywowanie wartości tradycyjnych oraz ochrona dziedzictwa kulturowego jest możliwa – powiedział Wojciech Mojkowski – Dyrektor PODR Szepietowo.
Niedziela w Wysokiem Mazowieckiem z pewnością na długo zapisze się w pamięci uczestników pikniku. II Powiatowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Wysokiem Mazowieckiem zakończył się występem zespołu muzycznego Magnum.
źródło i tekst: Katarzyna Olszewska PODR Szepietowo
zdjęcia: Anna Fatyga, Katarzyna Olszewska