Dzisiejsza niedziela, 11 września to kolejna ważna data w naszym kalendarzu. W Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wielu rolników wzięło udział w Krajowym Dniu Kukurydzy. Szereg atrakcji i bogata oferta wystawiennicza przyciągnęła miłośników złotego ziarna, mimo kapryśnej pogody.

Przedsięwzięcie zorganizowane w ramach współpracy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu stworzyło możliwość wyjątkowego spotkania przedstawicieli firm nasiennych, plantatorów, miłośników kukurydzy oraz wielu gości. Kukurydza na stałe wpisała się w strukturę uprawy podlaskich pól jako podstawa roślin paszowych wykorzystywana w żywieniu bydła. Dlatego święto jej poświęcone, cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród podlaskich rolników.

Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy goście mogli zobaczyć aż 130 jej odmian od 20 czołowych  firm nasiennych, zapoznać się z odmianami przeznaczonymi do zbioru na kiszonkę i  porównać różne odmiany kukurydzy. Uczestnicy otrzymali pomoc i fachową konsultację, którą świadczyli doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W tym samym namiocie odbyła się również promocja Projektu eDWIN. Podczas święta „złotego ziarna” zostały prowadzone konsultacje w zakresie produkcji kukurydzy, które przeprowadziła Anna Kołakowska z Krajowej Federacji Producentów Nasion Kukurydzy i Sorgo. Tego dnia kluczowym elementem były pokazy pracy innowacyjnych maszyn uprawowych, niestety przez niesprzyjające warunki pogodowe pokazy zostały odwołane. Tego dnia nie zabrakło ekspozycji maszyn i środków do produkcji rolniczej, które zwiedzający mogli zobaczyć podczas spacerów po terenach wystawowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się wspólny namiot przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w którym wszystkie instytucje przeprowadziły quiz ph. „Poznaj instytucje wspierające rolników”. Tłumy przyciągnęło stoisko Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie przedstawicielki z KGW „Piętkowianki”  z Piętek Gręzek, KGW z Dąbrowy Moczydły i Dąbrowy Wilki przyrządziły znakomite dania w klimacie kukurydzianym i nie tylko. Serce smakoszy zdobyła zupa i placki z kukurydzy.  Dodatkowo na stoisku Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Rolnicy mogli skorzystać z doradztwa żywieniowego i badania kukurydzy na zawartość suchej masy.

Możemy zaliczyć ten dzień do w pełni udanych. Dziękujmy za wysoką frekwencję mimo tej deszczowej pogody, za wkład i zaangażowanie. Cieszymy się, że nasze inicjatywy spotykają się z tak szerokim zainteresowaniem. Wszystkich miłośników pięknych roślin i nowoczesnych sprzętów ogrodniczych – już dziś zapraszamy na ostatnie w tym roku Targi Jesień w Sadzie i Ogrodzie, które odbędą się 8-9 października.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z dzisiejszego wydarzenia oraz do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl i profili na portalach społecznościowego facebook i instagram.

 

źródło: PODR w Szepietowie

fot: Wioletta Cieszkowska, Katarzyna Olszewska